Stredoškolská technická olympiáda - STO 2024

Dňa 19.3.2024 sa na Katedre techniky a informačných technológií uskutočnil tretí ročník Stredoškolskej technickej olympiády - STO. Hlavným cieľom Stredoškolskej technickej olympiády, bolo porovnať nadobudnuté vedomosti a zručnosti študentov stredných škôl s technickým zameraním. Študenti mali za úlohu odprezentovať svoju prácu, alebo projekt, ktorý spracovali na strednej škole vo forme ročníkovej práce, stredoškolskej odbornej činnosti, alebo vlastného projektu, ktorý súvisel s témou olympiády. Na olympiádu sa prihlásilo 39 študentov z celého Slovenska, ktorý prezentovali spolu 25 odborných prác v troch sekciách. Prvá sekcia sa zameriavala na elektrotechniku, druhá na služby a tretia na strojárstvo. Vzhľadom na veľký počet prihlásených prác boli zostavené dve odborné komisie, ktoré dohliadali na výber najlepších prác alebo projektov. Prvá komisia zložená z pedagógov, doktoranda a študenta magisterského štúdia techniky v nasledovnom zložení: Mgr. Miroslav Šebo, PhD. prof. PaedDr. Alena Hašková, CSc., PaedDr. Erik Krajinčák a Bc. Benjamín Kovács dohliadala na súťažné sekcie „Elektrotechnika“ a „Služby“. Druhá komisia v zložená z pedagógov a študenta bakalárskeho štúdia: doc. PaedDr. Jana Depešová, PhD., doc. PaedDr. Danka Lukáčová, PhD., Ing. Jozef Harangozó, PhD. a Tomáš Hegedűs vyberala najlepšie práce v sekcii „Strojárstvo“.
Kvalita prezentovaných prác bola na veľmi vysokej úrovni, preto mali komisie ťažkú úlohu vybrať najlepšie práce z každej sekcie. Nakoniec komisie vybrali za najlepšie tieto práce:

Sekcia: Elektrotechnika
  1. miesto: Samir Grble s prácou: Elektronická výsledková tabuľa pre športové účely - SPŠ v Dubnici nad Váhom
  2. miesto: Samuel Adamus s prácou: Robotické rameno - SOŠ Strojnícka Bánovce nad Bebravou
  3. miesto: Peter Pintér - Alex Plaštiak s prácou: Lokálne serverové úložisko NAS - Stredná odborná škola polytechnická, Ul. SNP 2, Zlaté Moravce
Sekcia: Služby
  1. miesto: Juraj Salaba s prácou: Vzdelávacia stránka o operačných systémoch - SOŠ Strojnícka Bánovce nad Bebravou
  2. miesto: Liana Rusňáková - Karolína Martošová s prácou: Technologický postup hĺbkového čistenia pleti - SOŠ techniky a služieb Topoľčany
  3. miesto: Petra Vakošová - David Marek s prácou: (Ne)obyčajná kvetinka Kvetka - SPŠ Dubnica nad Váhom
Sekcia: Strojárstvo
  1. miesto: Alex Mlinkovics s prácou: RC Formula - Spojená škola, Komárňanská 28, Nové Zámky, o. z. SPŠE S. A. Jedlika
  2. miesto: Adrián Šiška - Peter Ondreička - Kristián Machara s prácou: Elektromobil - SPŠ Dubnica nad Váhom
  3. miesto: Tomáš Doktor s prácou: Zariadenie na prevíjanie drôtu - SPŠ Dubnica nad Váhom
Všetkým výhercom, ale aj zúčastneným v mene Katedry techniky a informačných technológií srdečne gratulujeme. Veľkú vďaku si zaslúžia aj tútori a pedagógovia, ktorí vzdelávali a viedli zúčastnených študentov.

Odborný garant Stredoškolskej technickej olympiády:
Mgr. Miroslav Šebo, PhD.

Organizačný výbor:

Mgr. Miroslav Šebo, PhD.
doc. PaedDr. Jana Depešová, PhD.
PaedDr. Erik Krajinčák

Fotogaléria - TU
Text: Mgr. Miroslav Šebo, PhD. – Katedra techniky a informačných technológií - PF
Foto: Daniel Trsťan.